SON DAKİKA

Gündem24

HACI İZZET PAŞA’NIN TORUNLARI DAVAYA MÜDAHİL OLACAK

HACI İZZET PAŞA’NIN TORUNLARI DAVAYA MÜDAHİL OLACAK
16 Mayıs 2019 - 0:21

  1. yüzyılın önemli devlet adamlarından Hacı İzzet Paşa’nın torunları, Sultan 2’nci Abdülhamid’in mirasına ilişkin açtığı davaya müdahil olmaya hazırlanıyor. İzzet Paşa’nın torunlarından Erzincanlı iş adamı Cengiz AKTÜRK, ‘Dedemizin mirası Sultan’ın şahsında devlete bağışlandı. Miras…
  2. yüzyılın önemli devlet adamlarından Hacı İzzet Paşa’nın torunları, Sultan 2’nci Abdülhamid’in mirasına ilişkin açtığı davaya müdahil olmaya hazırlanıyor. İzzet Paşa’nın torunlarından Erzincanlı iş adamı Cengiz AKTÜRK, ‘Dedemizin mirası Sultan’ın şahsında devlete bağışlandı. Miras talep edenlerin bu hususa da dikkat etmesi gerekir’ dedi.

Sultan 2’nci Abdülhamid’in soyundan geldiğini iddia eden bir grup, Hazine’ye devredilen şahsi mülklerinin kendilerine geçmesi için hukuki süreç başlatmıştı. Bu sürece dair, Sultan Abdülhamit döneminde valilik yapan ve mirasını devlete bağışladığı belirtilen İzzet Paşa’nın torunlarından dikkat çeken bir çıkış geldi. Dedelerinin devlete yaptığını belirttikleri bağışın da terekede adı verilen ölen kişiden kalan mal varlığı olduğunu belirten Erzincanlı iş adamı Cengiz AKTÜRK ERT Haber’e konuşarak;
“Dedemiz Hacı İzzet Paşa üç padişah döneminde görev yapmış, önemli bir Osmanlı valisidir. Sultan 2. Abdülhamid Han hazretlerinin de çok güvendiği bir paşadır. Hacı İzzet Paşa, yaptığı hayırlarıyla meşhurdur. Ömrünün sonunda bütün mülklerini tek varisi olarak Sultan Abdülhamid Han’a bağışlamıştır, vakfetmiştir. Bu yazılı, belgeli bir bağıştır. Sultan Abdülhamid Han’ın mirasçısı olduğunu iddia eden bazı isimlerin bir hukuki süreç başlattıklarını öğrendik. Dedemiz bu mülkleri Sultan’ın şahsında devlete bağışladı. Dolayısıyla bu mülkler Sultan 2’nci Abdülhamid’in şahsi malı olmayacağı için hem ilgili mahkemenin hem de ‘mirasçı’ olduğunu iddia edenlerin bu hususu dikkate almaları gerektiğini de düşünüyoruz.”
AKTÜRK dedesinin bağışladığı mülkler arasında bugün Çağlayan’daki İzzetpaşa Mahallesi’nin yerinde bulunan İzzet Paşa Çiftliği’nin de olduğunu söyledi. Diğer malların tespiti için avukatlarının çalışmalarının devam ettiğini de anlattı.

Haber: Semih PEKER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.